2016-2017 Swimming Results

February 23rd & 24th, 2017
State Meet @ C. T. Branin Natatorium

Prelims:
200 Freestyle: Owen Hanna (11th place)
100 Butterfly: Nick Elia (23rd place)
100 Backstroke: Owen Hanna (4th place)
400 Freestyle Relay: 18th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)

Finals:
100 Backstroke: Owen Hanna (6th place)

February 17th, 2017
District Meet @ CSU

Boys:
Individual Results:

1 mtr Diving: Ray Schmidlin (9th place)
200 Freestyle: Owen Hanna (1st place)
200 IM: Cal Yackin (22nd place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (19th place)
100 Butterfly: Nick Elia (7th place); Cal Yackin (24th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (12th place); Nick Elia (23rd place)
200 Freestyle Relay: 9th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place)
400 Freestyle Relay: 7th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)

Girls:
Individual Results:

50 Freestyle: Maura Delaney (15th place)
100 Freestyle: Maura Delaney (20th place)
200 Freestyle Relay: 17th place NDCL (O. Farone, K. Mullins, G. Delaney, L. Rosace)
100 Backstroke: McKenna Reiss (29th place)
400 Freestyle Relay: 13th place NDCL (L. Rosace, O. Farone, M. Reiss, M. Delaney)

Qualified for State Tournament
Owen Hanna (200 Freestyle and 100 Backstroke)
Nick Elia (100 Butterfly)
400 Freestyle Relay (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)

February 11th, 2017
Sectional Meet @ SPIRE

Boys:
Team finished in 4th place overall out of 14 teams with a score of 157.50

Individual Results:
200 Medley Relay: 9th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, I. Ray, M. Petronzio)
200 Freestyle: Owen Hanna (6th place); Isaac Ray (25th place); Matt Rowane (26th place)
200 IM: Cal Yackin (12th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (9th place); Matt Fazio (31st place); Jimmy Mislay (41st place);
Michael Petronzio (44th place)
100 Backstroke: Nick Elia (8th place); Cal Yackin (15th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (3rd place); Nick Elia (13th place); David Prots (25th place);
Matt Fazio (30th place)
500 Freestyle: Isaac Ray (19th place); Matt Rowane (21st place)
200 Freestyle Relay: 5th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); David Prots (21st place); Michael Petronzio (30th place);
Jimmyu Mislay (34th place)
400 Freestyle Relay: 3rd place NDCL (O. Hanna, D. Prots, H. Bhanoo, N. Elia)

Girls:
Team finished in 10th place overall out of 18 teams with a score of 57

Individual Results:
200 Medley Relay: 11th place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
200 Freestyle: McKenna Reiss (21st place); Maddie Norton (29th place); Kendra Minichello (30th place);
Morgan Uveges (31st place)
200 IM: Grace Delaney (18th place); Makayla White (25th place)
50 Freestyle: Maura Delaney (10th place); Lucia Rosace (28th place); Olivia Farone (36th place);
McKenzie Gill (54th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (22nd place); Lauren Coviello (24th place); Kathryn Burns (28th place)
100 Freestyle: Maura Delaney (15th place); Olivia Farone (25th place); Morgan Uveges (32nd place);
Maddie Norton (34th place)
500 Freestyle: Kendra Minichello (28th place); Kathryn Burns (30th place)
200 Freestyle Relay: 10th place NDCL (O. Farone, K. Mullins, G. Delaney, L. Rosace)
100 Backstroke: McKenna Reiss (20th place); Katie Mullins (34th place); Lauren Coviello (38th place);
Christina Fraser (39th place)
100 Breaststroke: Grace Delaney (25th place); Makayla White (28th place); McKenzie Gill (55th place)
400 Freestyle Relay: 8th place NDCL (L. Rosace, O. Farone, M. Reiss, M. Delaney)

Qualified for Districts:
Boys:
Owen Hanna (200 Freestyle and 100 Backstroke); Cal Yackin (200 IM and 100 Butterfly);
Harison Bhanoo (50 and 100 Freestyle); Nick Elia (100 Butterfly and 100 Freestyle)
Ray Schmidlin (Diving)
200 Freestyle Relay (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
400 Freestyle Relay: (O. Hanna, D. Prots, H. Bhanoo, N. Elia)
Girls:
Maura Delaney (50 and 100 Freestyle); McKenna Reiss (100 Backstroke);
200 Medley Relay: (M. Reiss, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
200 Freestyle Relay: (O. Farone, K. Mullins, G. Delaney, L. Rosace)
400 Freestyle Relay: (L. Rosace, O. Farone, M. Reiss, M. Delaney)

February 4th, 2017
NCL Meet @ Lakewood

Boys:
Team finished in 3rd place overall out of 6 teams with a score of 99

Individual Results:
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (1st place)
200 Medley Relay: 6th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, C. Yackin, M. Fazio)
200 Freestyle: Owen Hanna (2nd place); Isaac Ray (14th place); Matt Rowane (15th place)
200 IM: Nick Elia (4th place); Cal Yackin (7th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); David Prots (8th place); Matt Fazio (11th place);
Michael Petronzio (24th place); Jimmy Mislay (25th place)
100 Butterfly: Nick Elia (2nd place); Cal Yackin (7th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (8th place); Michael Petronzio (21st place);
Jimmy Mislay (26th place)
500 Freestyle: Matt Rowane (11th place); Isaac Ray (12th place)
200 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke: Owen Hanna (2nd place); David Prots (10th place)
400 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (O. Hanna, M. FAzio, H. Bhanoo, N. Elia)
                                                              
Girls'
Team finished in 5th place overall out of 8 teams with a score of 34

Indiviudal Results:
200 Medley Relay: 5th place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
200 Freestyle: Maura Delaney (10th place); McKenna Reiss (12th place); Lucia Rosace (17th place);
Morgan Uveges (18th place)
200 IM: Grace Delaney (11th place); Makayla White (13th place)
50 Freestyle: Maddie Norton (11th place); Olivia Farone (14th place); Kendra Minichello (18th place);
Morgan Uveges (22nd place); McKenzie Gill (35th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (10th place); Kathryn Burns (12th place)
100 Freestyle: Maura Delaney (4th place); Olivia Farone (14th place); Maddie Norton (18th place);
Lauren Coviello (21st place); Christina Fraser (29th place)
500 Freestyle: Kendra Minichello (14th place); Kathryn Burns (16th place)
200 Freestyle Relay: 5th place NDCL (O. Farone, K. Mullins, M. Norton, L. Rosace)
100 Backstroke: McKenna Reiss (8th place); Katie Mullins (14th place); Lauren Coviello (19th place);
Christina Fraser (20th place)
100 Breaststroke: Makayla White (11th place); Grace Delaney (16th place); McKenzie Gill (23rd place)
400 Freestyle Relay: 5th place NDCL (M. Reiss, L. Rosace, G. Delaney, M. Delaney)

January 28th, 2017
Blazer Invitational @ CSU

Boys:
Team finished in 4th place overall out of 5 teams with a score of 213

Individual Results:
200 Medley Relay: 8th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, C. Yackin, M. Fazio)
200 Freestyle: Owen Hanna (3rd place); David Prots (11th place); Isaac Ray (12th place);
Matt Rowane (14th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (8th place); Matt Fazio (34th place); Cal Yackin (42nd place);
Michael Petronzio (54th place)
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (4th place)
100 Butterfly: Nick Elia (4th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (7th place); Nick Elia (8th place); Matt Fazio (23rd place);
Cal Yackin (28th place); Isaac Ray (42nd place)
200 Freestyle Relay: 4th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
                                     9th place NDCL (I. Ray, M. Petronzio, M. Rowane, D. Prots)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); Michael Petronzio (17th place)
100 Breaststroke: David Prots (19th place); Matt Rowane (20th place)
400 Freestyle Relay: 4th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, N. Elia, H. Bhanoo)

Girls:
Team finished in 5th place overall out of 8 teams with a score of 172

Individual Results:
200 Medley Relay: 5th place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
                                  12th place NDCL (L. Coviello, G. Delaney, K. Burns, K. Minichello)
200 Freestyle: Maura Delaney (6th place); McKenna Reiss (14th place); Lucia Rosace (23rd place); Maddie Norton (26th place); Morgan Uveges (28th place); Kendra Minichello (30th place)
200 IM: Grace Delaney (10th place); Makayla White (19th place)
50 Freestyle: Olivia Farone (18th place); Maddie Norton (19th place); Christina Fraser (30th place); McKenzie Gill (38th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (11th place); Kathryn Burns (15th place)
100 Freestyle: Lucia Rosace (25th place); Olivia Farone (26th place); Morgan Uveges (30th place); Lauren Coviello (31st place)
500 Freestyle: Kendra Minichello (13th place); Kathryn Burns (14th place)
200 Freestyle Relay: 8th place NDCL (M. Uveges, O. Farone, M. Norton, K. Mullins)
                                    11th place NDCL (L. Coviello, M. Gill, C. Fraser, M. White)
100 Backstroke: McKenna Reiss (7th place); Katie Mullins (15th place); Lauren Coviello (19th place); Christina Fraser (25th place)
100 Breaststroke: Maura Delaney (8th place); Makayla White (14th place); Grace Delaney (18th place); McKenzie Gill (30th place)
400 Freestyle Relay: 8th place NDCL (L. Rosace, G. Delaney, M. Reiss, M. Delaney)
                                    11th place NDCL (M. Uveges, M. Norton, K. Mullins, O. Farone)

January 26th, 2017
NDCL vs. Gilmour @ Gilmour Academy
 
Boys:
Team Score NDCL 92 vs. Gilmour 46
 
Individual Results:
200 Freestyle: Owen Hanna (1st place); Matt Rowane (3rd place); Isaac Ray (4th place)
200 IM: Nick Elia (1st place); Cal Yackin (2nd place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (3rd place); Michael Petronzio (6th place)
100 Butterfly: Nick Elia (1st place); Cal Yackin (3rd place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (4th place)
500 Freestyle: Isaac Ray (1st place); David Prots (2nd place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
                                    2nd place NDCL (M. Petronzio, C. Yackin, I. Ray, D. Prots)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); Michael Petronzio (4th place)
100 Breaststroke: David Prots (2nd place); Matt Rowane (3rd place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Freestyle (JV): Michael Petronzio (1st place)

Girls:
Team Score: NDCL 55 vs. Gilmour 104

Individual Results:
200 Medley Relay: 3rd place NDCL (M. Reiss, G. Delaney, M. Delaney, M. Uveges)
200 Freestyle: McKenna Reiss (2nd place); Maddie Norton (3rd place); Lucia Rosace (4th place)
200 IM: Grace Delaney (2nd place)
50 Freestyle: Maura Delaney (1st place); Olivia Farone (4th place); Morgan Uveges (5th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (3rd place); Lauren Coviello (4th place); Kathryn Burns (5th place)
100 Freestyle: Maddie Norton (3rd place); Lucia Rosace (4th place); Morgan Uveges (6th place)
500 Freestyle: Kathryn Burns (3rd place)
200 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (L. Rosace, O. Farone, M. Uveges, M. Delaney)
                                    3rd place NDCL (M. Norton, K. Mullins, L. Coviello, M. White)
100 Backstroke: McKenna Reiss (3rd place); Katie Mullins (5th place); Lauren Coviello (6th place)
100 Breaststroke: Maura Delaney (2nd place); Grace Delaney (4th place); Makayla White (5th place)
50 Freestyle (JV): Christina Fraser (1st place); McKenzie Gill (2nd place)
100 Freestyle (JV): Olivia Farone (1st place); Christina Fraser (2nd place); McKenzie Gill (3rd place)

January 22nd, 2017
Jefferson Invitational @ SPIRE


Boys:
Team finished in 4th place overall out of 8 teams with a score of 64

Individual Results:
200 Medley Relay: 2nd place NDCL (O. Hanna, H. Bhanoo, N. Elia, C. Yackin)
200 Freestyle: Owen Hanna (2nd place); Isaac Ray (7th place); Matt Rowane (9th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (7th place); Cal Yackin (10th place); David Prots (12th place); Michael Petronzio (26th place); Jimmy Mislay (30th place)
100 Butterfly: Nick Elia (3rd place)
100 Freestyle: Nick Elia (4th place); Harison Bhanoo (6th place); Cal Yackin (9th place); David Prots (12th place); Isaac Ray (15th place); Matt Rowane (19th place)
200 Freestyle Relay: 7th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, I. Ray, M. Petronzio)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); Jimmy Mislay (11th place); Michael Petronzio (12th place)
400 Freestyle Relay: 4th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
                                8th place NDCL (J. Mislay, M. Rowane, I. Ray, M Petronzio)

Girls:
Team finished in 4th place overall out of 13 teams with a score of 76

Individual Results:
200 Medley Relay: 2nd place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
200 Freestyle: McKenna Reiss (6th place); Kendra Minichello (11th place)
200 IM: Maura Delaney (1st place); Grace Delaney (5th place); Makayla White (10th place)
50 Freestyle: Lucia Rosace (12th place); Maddie Norton (16th place); Olivia Farone (22nd place); Christina Fraser (33rd place); McKenzie Gill (41st place)
100 Butterfly: Katie Mullins (6th place); Lauren Coviello (7th place); Kathryn Burns (11th place)
100 Freestyle: Lucia Rosace (5th place); Maddie Norton (13th place); Olivia Farone (15th place); Christina Fraser (22nd place)
500 Freestyle: Kendra Minichello (8th place); Kathryn Burns (14th place)
200 Freestyle Relay: 5th place NDCL (M. White, M. Norton, G. Delaney, K. Mullins)
                                16th place NDCL (C. Fraser, M. Gill, K. Burns, L. Coviello)
100 Backstroke: McKenna Reiss (5th place); Katie Mullins (12th place); Lauren Coviello (15th place)
100 Breastroke: Maura Delaney (3rd place); Makayla White (5th place); Grace Delaney (10th place); McKenzie Gill (26th place)
400 Freestyle Relay: 4th place NDCL (M. Norton, M. Reiss, L. Rosace, M. Delaney)
                                7th place NDCL (K. Mullins, O. Farone. L. Coviello, G. Delaney)
                                12th place NDCL (K. Burns, C. Fraser, M. Gill, K. Minichello)

January 16th, 2017
Geauga County Invitational @ SPIRE


Boys:
Team finished in 2nd place overall out of 5 teams

Individual Results:
200 Medley Relay: 6th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, C. Yackin, M. Fazio)
200 Freestyle: Owen Hanna (1st place); Isaac Ray (5th place)
200 IM: Nick Elia (3rd place); Cal Yackin (8th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (2nd place); Matt Fazio (7th place); Ray Schmidlin (14th place); Michael Petronzio (17th place)
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (2nd place)
100 Butterfly: Nick Elia (2nd place); Cal Yackin (7th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (2nd place); Matt Fazio (6th place); David Prots (14th place)
500 Freestyle: Isaace Ray (5th place); Matt Rowane (6th place)
200 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke: Owen Hanna (2nd place); David Prots (8th place)
100 Breaststroke: Matt Rowane (8th place)
400 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
                                8th place NDCL (M. Petronzio, I. Ray, D. Prots, M. Rowane)

Girls:
Team finished in 4th place overall out of 5 teams

Individual Results:
200 Medley Relay: 6th place NDCL (K. Mullins, M. White, M. Delaney, L. Rosace)
                              8th place NDCL (O. Farone, G. Delaney, L. Coviello, M Uveges)
200 Freestyle: Maura Delaney (7th place); McKenna Reiss (8th place); Maddie Norton (15th place); Kendra Minichello (18th place)
200 IM: Grace Delaney (6th place); Makayla White (8th place)
50 Freestyle: Olivia Farone (7th place); Morgan Uveges (8th place); Christina Fraser (15th place); McKenzie Gill (17th place)
1 Meter Dives: Eliza Warner (5th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (8th place); Lauren Coviello (9th place); Kathryn Burns (17th place)
100 Freestyle: Maura Delaney (4th place); Lucia Rosace (9th place); Maddie Norton (16th place); Morgan Uveges (17th place)
500 Freestyle: McKenna Reiss (5th place); Kendra Minichello (8th place); Kathryn Burns (17th place)
200 Freestyle Relay: 5th place NDCL (M. Reiss, L. Rosace, O. Farone, M. Delaney)
                               9th place NDCL (K. Burns, C. Fraser, M. Gill, K. Minichello)
100 Backstroke: Katie Mullins (8th place); Olivia Farone (9th place); Lauren Coviello (17th place)
100 Breaststroke: Makayla White (8th place); Grace Delaney (9th place)
400 Freestyle Relay: 7th place NDCL (M. Reiss, N. Norton, G. Delaney, L. Rosace)
                                8th place NDCL (L. Coviello, K. Mullins, M. White, M. Uveges)


January 13th & 14th, 2017
Perry Invitational @ Perry HS


Boys:
Team finished in 4th place overall out of 11 teams

Individual Results:
200 Medley Relay: 10th place NDCL (M. Petronzio, D. Prots, I. Ray, J. Mislay)
200 Freestyle: Owen Hanna (2nd place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (3rd place); Matt Fazio (12th place); David Prots (17th place); Michael Petronzio (31st place); Jimmy Mislay (32nd place)
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (2nd place)
100 Butterfly: Nick Elia (3rd place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (2nd place); Matt Fazio (8th place); Jimmy Mislay (28th place); Michael Petronzio (29th place)
500 Freestyle: Isaac Ray (11th place)
200 Freestyle Relay: 4th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
                               10th place NDCL (J. Mislay, M. Petronzio, D. Prots, I. Ray)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); David Prots (11th place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)

Girls:
Team finished in 8th place overall out of 15 teams

Individual Results:
200 Medley Relay: 18th place NDCL (C. Fraser, G. Delaney,  , L. Coviello)
200 Freestyle: Lucia Rosace (14th place); Maddie Norton (18th place); Morgan Uveges (24th place)
200 IM: Grace Delaney (12th place)
50 Freestyle: Maura Delaney (4th place); Katie Mullins (21st place); Olivia Farone (23rd place); Christina Fraser (40th place)
1 Meter Dives: Eliza Warner (15th place)
100 Butterfly: Lauren Coviello (11th place)
100 Freestyle: Lucia Rosace (19th place); Maddie Norton (22nd place); Makayla White (24th place); Morgan Uveges (29th place)
200 Freestyle Relay: 6th place NDCL (L. Rosace, K. Mullins, O. Farone, M. Delaney)
                              11th place NDCL (M. Norton, M. White, M. Uveges, L. Coviello)
100 Backstroke: Katie Mullins (18th place); Lauren Coviello (25th place); Olivia Farone (26th place); Christina Fraser (36th place)
100 Breaststroke: Maura Delaney (1st place); Makayla White (11th place); Grace Delaney (14th place)
400 Freestyle Relay: 10th place NDCL (M. Norton, G. Delaney, M. Delaney, L. Rosace)


January 7th, 2017
Orange Invitational @ Orange HS


Boys:
Team finished in 6th place overall

Individual Results:
200 Medley Relay: 14th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, I. Ray, R. Schmidlin)
200 Freestyle: Owen Hanna (5th place); Matt Rowane (17th place); Isaac Ray (18th place)
200 IM: Nick Elia (11th place); Cal Yackin (16th place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (6th place); David Prots (16th place)
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (3rd place)
100 Butterfly: Nick Elia (4th place); Cal Yackin (16th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (5th place); Matt Rowane (17th place)
200 Freestyle Relay: 5th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke: Owen Hanna (2nd place); David Prots (15th place); Isaac Ray (16th place)
400 Freestyle Relay: 5th place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)

Girls:
Team finished in 8th place overall

Individual Results:
200 Medley Relay: 13th place NDCL (K. Mullins, M. White, L. Rosace, M. Norton)
200 Freestyle: Marua Delaney (9th place); McKenna Reiss (14th place)
200 IM: Grace Delaney (12th place); Lucia Rosace (15th place); Katie Mullins (16th place)
50 Freestyle: Maura Delaney (9th place); Maddie Norton (17th place); Olivia Farone (18th place)
100 Butterfly: Lucia Rosace (14th place); Lauren Coviello (15th place)
100 Freestyle: Maddie Norton (18th place); Makayla White (21st place)
500 Freestyle: McKenna Reis (15th place); Kendra Minichello (18th place)
200 Freestyle Relay: 10th place NDCL (L. Rosace, K. Mullins, M. Reiss, M. Delaney)
                                15th place NDCL (M. Gill, C. Fraser, G. Delaney, O. Farone)
100 Backstroke: Katie Mullins (18th place); Olivia Farone (19th place); Lauren Coviello (20th place)
100 Breaststroke: Makayla White (13th place); Grace Delaney (16th place); Kendra Minichello (23rd place)
400 Freestyle Relay: 13th place NDCL (G. Delaney, M. Reiss, M. Norton, M. Delaney)
                                18th place NDCL (M. White, L. Coviello, _______, O. Farone)


December 21st, 2016
NDCL vs. Lake Catholic @ Euclid High School


Boys:
Team Score: NDCL 109 vs. Lake Catholic 21

Individual Results:
200 Medley Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, H. Bhanoo, I. Ray, M. Rowane)
200 Freestyle: Owen Hanna (1st place); Matt Rowane (4th place); David Prots (5th place)
200 IM: Nick Elia (1st place); Cal Yackin (2nd place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (2nd place); Michael Petronzio (4th place)
100 Butterfly: Nick Elia (1st place); Isaac Ray (3rd place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (2nd place); Jimmy Mislay (4th place)
500 Freestyle: Matt Rowane (1st place); Isaac Ray (2nd place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (H. Bhanoo, N. Elia, M. Fazio, C. Yackin)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); David Prots (2nd place); Jimmy Mislay (3rd place)
100 Breaststroke: Cal Yackin (1st place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, N. Elia, C. Yackin)
                                2nd place NDCL (I. Ray, M. Petronzio, D. Prots, M. Rowane)

Girls:
Team Score: NDCL 61 vs. Lake Catholic 109

Individual Results:
200 Medley Relay: 3rd place NDCL (K. Mullins, M. White, L. Rosace, M. Reiss)
200 Freestyle: Maura Delaney (1st place); McKenna Reiss (2nd place); Katheryn Burns (6th place)
200 IM: Lucia Rosace (3rd place); Katie Mullins (4th place); Morgan Uveges (5th place)
50 Freestyle: Grace Delaney (4th place); Olivia Farone (5th place); McKenzie Gill (6th place)
100 Butterfly: Maura Delaney (3rd place); Katheryn Burns (4th place); Kendra Minichello (5th place)
100 Freestyle: Lucia Rosace (2nd place); Makayla White (4th place); Lauren Coviello (5th place)
500 Freestyle: McKenna Reiss (3rd place); Morgan Uveges (4th place); Kendra Minichello (5th place)
200 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (M. Uveges, M. Reiss, M. Norton, M. Delaney)
                                3rd place NDCL (K. Mullins, L. Rosace, G. Delaney, O. Farone)
100 Backstroke: Olivia Farone (4th place); Katie Mullins (5th place); Christina Fraser (6th place)
100 Breaststroke: Makayla White (3rd place); Grace Delaney (4th place); Lauren Coviello (5th place)
400 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (O. Farone, M. White, G. Delaney, M. Uveges)
                                3rd place NDCL (M. Delaney, M. Norton, M. Gill, K. Burns)


December 17th, 2016
Viking Invitational @ Cleveland State University


Boys:
200 Freestyle (Prelims): Owen Hanna (17th place); Harison Bhanoo (41st place)
200 Freestyle (Finals): Owen Hanna (13th place)
100 Butterfly (Prelims): Nick Elia (25th place)
100 Freestyle (Prelims): Harison Bhanoo (45th place); Nick Elia (46th place)
200 Freestyle Relay (Prelims): 19th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
200 Freestyle Relay (Finals): 19th place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, H. Bhanoo, N. Elia)
100 Backstroke (Prelims): Owen Hanna (5th place)
100 Backstroke (Finals): Owen Hanna (3rd place)
400 Freestyle Relay (Prelims): 22nd place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, H. Bhanoo, N. Elia)
50 Freestyle (Finals): David Prots (32nd place); Matt Fazio (48th place); Matt Rowane (140th place)
100 Butterfly (Finals): Cal Yackin (35th place)
100 Freestyle (Finals): Cal Yackin (41st place); Matt Fazio (53rd place); David Prots (76th place);
                                   Matt Rowane (109th place)

Girls:
50 Freestyle (Prelims): Maura Delaney (48th place)
50 Freestyle (Finals): Lucia Rosace (45th place); Morgan Uveges (67th place); Olivia Farone (81st place)
100 Freestyle (Prelims): Maura Delaney (50th place)
100 Freestyle (Finals): Lucia Rosace (62nd place); Grace Delaney (68th place);
                                  Morgan Uveges (100th place); Olivia Farone (108th place)
400 Freestyle Relay (Prelims): NDCL 34th place (M. Reiss, L. Rosace, M. Uveges, M. Delaney)
100 Backstroke (Finals): McKenna Reiss (13th place)
100 Breaststroke (Finals): Grace Delaney (55th place)


December 8th, 2016
NDCL vs. Padua vs. Benedictine vs. Beaumont

Boys:
Team Score: NDCL 71 vs. Padua 26
Team Score: NDCL 48 vs. Benedictine 69

Individual Results:
200 Medley Relay: 4th Place NDCL (D. Prots, C. Yackin, I. Ray, M. Fazio)
200 Freestyle: Owen Hanna (1st place); Isaac Ray (5th place)
200 IM: Nick Elia (1st place); Cal Yackin (3rd place)
50 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (4th place)
100 Butterfly: Nick Elia (1st place); Cal Yackin (4th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (3rd place)
500 Freestyle: Isaac Ray (3rd place); Matt Rowane (4th place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (H. Bhanoo, M. Fazio, N. Elia, O. Hanna)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); David Prots (5th place)
100 Breaststroke: Matt Rowane (4th place); David Prots (5th place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, N. Elia, H. Bhanoo)
                                    4th place NDCL (M. Petronzio, I. Ray, D. Prots, M. Rowane)
JV 50 Freestyle: Michael Petronzio (3rd place)
JV 100 Backstroke: Michael Petronzio (1st place)

Girls:
Team Score: NDCL 38 vs. Padua 86
Team Score : NDCL 76 vs. Beaumont 41

Individual Results:
200 Medley Relay: 1st place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, O. Farone)
                                 4th place NDCL (K. Mullins, G. Delaney, L. Rosace, M. Uveges)
200 Freestyle: McKenna Reiss (2nd place); Maddie Norton (4th place)
200 IM: Lucia Rosace (4th place); Katie Mullins (5th place)
50 Freestyle: Morgan Uveges (3rd place); McKenzie Gill (6th place)
100 Butterfly: Maura Delaney (1st place); Lauren Coviello (6th place)
100 Freestyle: Grace Delaney (3rd place); Maddie Norton (4th place)
500 Freestyle: Makayla White (4th place); Katheryn Burns (6th place)
200 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (L. Rosace, O. Farone, K. Mullins, M. Delaney)
                                    3rd place NDCL (M. Reiss, M. Norton, M. Uveges, G. Delaney)
100 Backstroke: Olivia Farone (2nd place); Lauren Coviello (4th place)
100 Breaststroke: Makayla White (2nd place); Grace Delaney (5th place)
400 Freestyle Relay: 2nd place NDCL (M. Reiss, L. Rosace, M. Norton, M. Delaney)
                                    4th place NDCL (O. Farone, K. Mullins, M. White, M. Uveges)
JV 50 Freestyle: Christina Fraser (3rd place)
JV 100 Freestyle: Katheryn Burns (3rd place)
JV 100 Backstroke: Christina Fraser (2nd place)


December 3rd, 2016
NDCL vs. Perry vs. VASJ

Boys:
Team Score: NDCL 96 vs. VASJ 19
Team Score: NDCL 93 vs. Perry 53

Individual Results:
200 Medley Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, H. Bhanoo, C. Yackin,  D. Prots)
200 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); Matt Fazio (2nd place)
200 IM: Cal Yackin (1st place)
50 Freestyle: Isaac Ray (2nd place); Matt Rowane (4th place)
1 Meter Dive: Ray Schmidlin (1st place)
100 Butterfly: Cal Yackin (1st place)
100 Freestyle: Matt Fazio (1st place); Isaac Ray (2nd place)
500 Freestyle: Owen Hanna (1st place); Matt Rowane (4th place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (D. Prots, M. Fazio, H. Bhanoo, I. Ray)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); David Prots (3rd place)
100 Breaststroke: David Prots (5th place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, C. Yackin, H. Bhanoo)
                                    3rd place NDCL (I. Ray, M. Petronzio, J. Mislay, M. Rowane)

Girls:
Team Score: NDCL 104 vs. VASJ 22
Team Score: NDCL 89 vs. Perry 71

Individual Results:

200 Medley Relay: 1st place NDCL (M. Reiss, M. White, M. Delaney, O. Farone)
200 Freestyle: McKenna Reiss (1st place); Katheryn Burns (4th place)
200 IM: Maura Delaney (2nd place); Grace Delaney (3rd place)
50 Freestyle: Katie Mullins (1st place); Lauren Coviello (3rd place)
100 Butterfly: Lucia Rosace (2nd place); Katheryn Burns (3rd place)
100 Freestyle: Morgan Uveges (2nd place); Makayla White (3rd place)
500 Freestyle: Kendra Minichello (3rd place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Farone, L. Rosace, K. Mullins, M. Delaney)
                                    2nd place NDCL (M. Reiss, M. Uveges, M. White, L. Coviello)
100 Backstroke: Olivia Farone (2nd place); Christina Fraser (4th place)
100 Breaststroke: Makayla White (1st place); Grace Delaney (4th place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (M. Reiss, L. Rosace, O. Farone, M. Delaney)
                                    3rd place NDCL (G. Delaney, K. Mullins, L. Coviello, M. Uveges)


December 2nd, 2015
NDCL vs. Mentor vs. Willoughby South

Boys:

Team Score: NDCL 83 vs. Willoughby South 88
Team Score: NDCL 83 vs. Mentor 88

Individual Results
200 Medley Relay: 4th place NDCL (D. Prots, M. Rowane, I. Ray, M. Fazio)
200 Freestyle: Owne Hanna (1st place); Isaac Ray (8th place)
200 IM: Cal Yackin (4th place)
50 Freestyle: Nick Elia (3rd place); Matt Fazio (4th place); David Prots (5th place)
1 Meter Dives: Ray Schmidlin (2nd place)
100 Butterfly: Nick Elia (2nd place); Cal Yackin (4th place)
100 Freestyle: Harison Bhanoo (1st place); David Prots (4th place); Michael Petronzio (8th place)
500 Freestyle: Matt Rowane (5th place); Issac Ray (6th place)
200 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, M. Fazio, N. Elia, H. Bhanoo)
                                    4th place NDCL (D. Prots, C. Yackin, I. Ray, M. Rowane)
100 Backstroke: Owen Hanna (1st place); Matt Fazio (5th place)
100 Breaststroke: Harison Bhanoo (2nd place); Matt Rowane (7th place)
400 Freestyle Relay: 1st place NDCL (O. Hanna, C. Yackin, N. Elia, H. Bhanoo)
JV 50 Freestyle: Jimmy Mislay (2nd place)
JV 100 Freestyle: Jimmy Mislay (2nd place)

Girls
Team Score: NDCL 85 vs. Willoughby South 85
Team Score: NDCL 38 vs. Mentor 142

Individual Results:
200 Medley Relay: 5th place NDCL (K. Mullins, G. Delaney, O. Farone, M. Norton)
                                  6th place NDCL (C. Fraser, M. White, L. Coviello, K. Minichello)
200 Freestyle: McKenna Reiss (4th place); Maddie Norton (6th place); Morgan Uveges (7th place)
200 IM: Grace Delaney (3rd place); Lucia Rosace (5th place); Katie Mullins (7th place)
50 Freestyle: Maura Delaney (2nd place); Olivia Farone (6th place); Makayla White (7th place)
100 Butterfly: Katie Mullins (4th place); Lucia Rosace (6th place)
100 Freestyle: Maura Delaney (3rd place); Morgan Uveges (7th place); Lauren Coviello (9th place)
500 Freestyle: McKenna Reiss (4th place); Katheryn Burns (8th place)
200 Freestyle Relay: 3rd place NDCL (O. Farone, L. Rosace, M. Reiss, M. Delaney)
                                    5th place NDCL (M. Norton, K. Mullins, G. Delaney, M. Uveges)
100 Backstroke: Christina Fraser (7th place); Katheryn Burns (8th place)
100 Breaststroke: Makayla White (2nd place); Grace Delaney (7th place); Kendra Minichello (9th place)
400 Frestyle Relay: 3rd place NDCL (M. Reiss, M. Uveges, L. Rosace, M. Delaney)
                                  7th place NDCL (M. White, L. Coviello, K. Minichello, M. Norton)
Notre Dame – Cathedral Latin School | 13000 Auburn Road | Chardon, OH 44024 | Ph: 440.286.6226 | Fx: 440.286.7199 | ndcl@ndcl.org
For questions or comments about the site, please contact the webmaster.       © Copyright 2017 NDCL.        School CMS created by eSchoolView